نکات مهم و کاربردی که باید پیش از شرکت درکنکور بدانید

پیش گفتار:

اسم کنکور که به میان می‌آید، همه داوطلبان استرس می‌گیرند؛ استرسی که دیگر با این غول عجین شده و شاید دلیل اصلی آن هم این باشد که نه‌ تنها داوطلبان، بلکه خانواده‌ها نیز چنین تصویری دارند که تنها راه خوشبختی و ساخت آینده از مسیر کنکور می‌گذرد! و اگر داوطلبی نتواند از سد کنکور عبور کند؛ دیگر هیچ آینده‌ای ندارد و نمی‌تواند شغلی مناسب برای خود پیدا کند!!

در این مقاله روی صحبتم با شما دانش آموزان عزیزی است که داوطلب کنکور هستی و خودت را برای یک محک واقعی و موفقیت که قطعا با وجود وحضور خودت رقم میخورد و وابسته به نتیجه کنکور نیست، آماده کرده ای..

اما آگاهی و عمل به توصیه های کارآمد زیر،  را به شما توصیه میکنم، زیرا هیچ تلاش بی پاسخ نخواهد ماند. پس با ما همراه باشید؛

 • سعی کنید به موقع و به اندازه بخوابید تا انرژی ای که در طول روز از دست می رود ، بازیابی شود. اما اگر با این حال به خاطر بیش تر درس خواندن ساعات خوابتان را میخواهید کم کنید، حتما طوری باشد که یاد گیری و روند درس خواندنتان را مختل نکند زیرا کیفیت مطالعه بسیار هائز اهمیت است.
 • دست از مقایسه ی خود با دیگران بردارید ، هیچ وقت خود را سرزنش نکنید که بقیه درس خوانده اند و من نخوانده ام و حرف هایی از این قبیل ، تا آنجایی که ما خبر داریم اکثر داوطلبان کنکور در این دوران از وضعیت خود راضی نیستند. و حتی ممکن است شرایط مشابه شما را داشته باشند.
 • از تلقین های منفی و عوامل استرس زا به شدت دوری کنید . افزایش استرس باعث کاهش تمرکز ، حافظه و در نتیجه یادگیری شما میشه بنابراین همواره خود را در معرض عوامل مثبت و انرژی زا قرار دهید. مانند ارتباط با افراد مثبت ، ورزش کردن ، برنامه های مفید دیدن و.. (البته نه اینکه بروید و غرق شوید، نه! بلکه با برنامه ریزی یک زمان مناسب رو برای تفریحات و حال خوبتان در نظر بگیرید).
 • بهترین راه برای جلوگیری از اضطراب و نگرانی برنامه ریزی کردن و پیش رفتن با آن است.
 • بهتر است به امید کنکور سال بعد نمانید !

در فرجه ای که دارید تمام سعی تان را به کار گیرید تا به موفقیت برسید.

 • هیچ وقت از خودانتظار افراطی و بیش از حد نداشته باشید. مایوس نشوید چرا که مهم تلاش شما در این مسیر است. نتیجه ی خوب یقینا خود را نشان می دهد. ما به شما اطمینان میدهیم.
 • مراقب تغذیه و میان وعده و ساعات مصرف آن،  در طول زندگی باشید.
 • اما قبل از جلسه آزمون بیشتر مواظب باشید ، مثلاً غذاهای چرب و سنگین دیرتر از معده تخلیه می شود و باعث سنگینی و کسلی شما می شود. پس از خوردن غذاهای سنگین پیش از هر فعالیت و علی الخصوص پیش از آزمون اجتناب کنید  خوردن گردو ، پسته ، بادام و فندق و در کل مغزیجات را همیشه و به خصوص در روزهای پایانی تا کنکور و در جلسه امتحان اکیدا توصیه می کنیم.
 • یک ماه مانده به آزمون کنکور، سعی کنید دیگر یادگیری مطالب جدید را کنار بگذارید و در این ماه پایانی به مرور و جمع بندی مطالعاتتان بپردازید و یا حتی می توانید از کتاب های جمع بندی هم استفاده کنید و در کنار موارد گفته شده شرکت در آزمون های جامع و کلاس های نکته و تست بسیار برایتان مفید است. 
 • در فرصت باقی مانده سعی کنید به صورت تمرینی ، روزانه ۴ ساعت (به اندازه ی مهلت پاسخگویی به سوالات کنکورتون) با لباسی که میخواهید روز کنکور بپوشید ،در صندلی دانش آموزی خود قرار بگیرید و فکر کنید هم اکنون آزمون کنکور است ( یعنی از جای خود بلند نشوید ، قدم نزنید ، با دیگران صحبت نکنید و حتی از خانواده تان بخواهید تا شرایط لازم و سکوت را برایتان فراهم کنند ) و در این حالت از خود آزمون بگیرید . صبح ها این شرایط را برای خود ایجاد کنید تا عادت کنید و در زمان اصلی آزمونتان بهتر بتوانید زمان و شرایط خود را مدیریت کنید.
 • در این  یک ماه باقی مانده تا آزمون کنکور تست هایی که قبلا کار کرده اید یک بار از اول مرور کنید.
 • چند روز جلوتر از آزمون کنکور ، محل برگزاری آزمون خود را که در کارت امتحانتان درج شده ، بررسی کرده و از نظر مسیر ، وزمانی که طول میکشد تا به محل برسید حتما جویا شوید تا در روز آزمون دچار سردرگمی و استرس بیجا نشوید .
 • شب قبل از امتحان زود بخوابید تا انرژی ودقت کافی سرجلسه داشته باشید و در روز امتحان کسل نباشید.

و صبح امتحان زودتر از وقت معمول به محل برگزاری جلسه بروید .

 • وقتی به محل امتحان رسیدید و در جایگاه خود طبق شماره صمدلی و کلاس مربوطه، قرار گرفتید آرامش خود را حفظ کنید ، دعا کنید برای همه و برای خود و از بحث های درسی با هم آزمونی های خود پرهیز نمایید (به خصوص با افرادی که درشما اضطراب ایجاد می کنند ) .
 • در ابتدای جلسه آزمون با آرامش نفس عمیق بکشید واز سوال ۱ به ترتیب شروع کنید و پیش روید.
 •  و در نهایت به والدین عزیز توصیه می کنیم که در فرجه ی امتحانات و بویژه فرصت باقیمانده تا کنکور فرزند دلبندتان ، سعی  کنید فضای خانه را آرام و همراه با انرژی مثبت نگه دارید و خواسته یا ناخواسته اضطراب و نگرانی دانش آموز خود را زیاد نکنید.
 • عواملی مانند، بیش از حد مهم جلوه دادن کنکور ، به رخ کشیدن موفقیت های اعضای فامیل ، دوست آشنا و … ، تحت فشار قرار دادن و تهدید به تنبیه در صورت عدم قبولی ، داشتن انتظارات افراطی و … می تواند آرامش روحی و فکری فرزند شما را از بین ببرد و این در عملکردشان تاثیر منفی میگذارد. در تمام لحظات کنارشان باشید و آرامش هدیه کنید.

ودر پایان گفته های این مقاله یادآوری میکنم که سرنوشت و خوشبختی شما دانش آموزان عزیز ، قطعا وابسته به کنکور و نتیجه ی آن نیست ، چرا که شما ، هم اکنون که درسایت ما حضور دارید و این مقاله را میخوانید خوشبخت و کامیاب هستید .

☝خوشبختی شما در گرو انتخاب ها ، اقدام های به موقع و ثابت قدمی شماست. ایمان داشته باشید و اجازه ندهید هیچ چیز آرامش شما را بر هم زند و وقت شما را بگیرد.

موفقیت ،سلامتی و شادی شما آرزوی ماست.