معرفی مدارس برتر ایران

هدف از این مقاله، معرفی مدارس برتر ایران است. امیدواریم این مقاله برای شما همراهان همیشگی مفید واقع شود.

اول ازهمه به یک تعریف کلی از مدارس می پردازیم.

مدرسه :

مدرسه جایی است که کودکان به یادگیری علم و دانش توسط افراد مجرب می پردازند، مکانی امن که ساعاتی از خانواده خود فاصله گرفته و می آموزند چگونه مستقل باشند و به تنهایی با مشکلات خود رو به رو شوند تا روحیه خود اتکایی آنان تقویت شود. همچنین اولین اجتماعی است که فرزندان ما در آن قرار می گیرند و شروع روابط اجتماعی آنان می باشد. به طور کلی مدرسه خانه دوم هر کودک است که علاوه بر یادگیری و مهارت ورزی مکانی است که به تکامل فرزند ما کمک می کند.

مدارس به ۲ گروه بزرگ تقسیم می شوند:

۱- مدارس دولتی

۲_مدارس غیر دولتی

مدارس دولتی:

مدارسی هستند که تمام هزینه آنها توسط دولت تامین می شود و  دراین مدارس اقشار مختلف جامعه می توانند به تحصیل بپردازند.

اولین مدارس دولتی :

در سال ۱۲۹۲شمسی، سید مصطفی خان کاظمی و یک نفر از شاگردان دبیرستان آلیانس فرانسه برای تاسیس مدرسه دولتی به کرمان آمدند و اولین مدرسه را بنا نهادند.

مدارس غیر دولتی:

تفاوت اصلی مدارس غیر دولتی با مدارس دولتی در پرداخت شهریه مدرسه می باشد که شهریه آن بنا بر موقعیت مدرسه، ویژگی های ظاهری، آموزشی و برنامه های متنوعی که برای دانش آموزان برنامه ریزی می کنند، متفاوت است.

اولین مدارس غیر انتفاعی در ایران:

پس از پایان جنگ تحمیلی و مقارن با شروع دوران سازندگی، قانون تاسیس مدارس غیرانتفاعی در تاریخ سوم خرداد ۱۳۶۷ در مجلس به تصویب رسید. چنین شد که چپ های معتقد به آموزش دولتی، اندک اندک از آموزش و پرورش کنار گذاشته شدند. مدارس غیردولتی و نمونه مردمی و نیمه دولتی یکی پس از دیگری تاسیس شد و در جریان همین تاسیسات بود که نام مدارس غیرانتفاعی روی زبان ها افتاد؛ مدارسی که در بیشتر آن ها به چیزی جز انتفاع صاحبان فکر نمی شد.

مدارس خصوصی که به مدارس ملی معروف بودند توسط مردمان خیّر و هیئت های نیکوکار برپا می شدند و دولت نیز به عده ای از آن ها اعانه می داد چون در دبیرستان ها مبلغ ناچیزی از شاگردان گرفته می شد. در آمد مدارس خصوصی معمولا کافی نبود و قادر به ادامه حیات نبودند و شعار آن ها در این دوره رو به کاهش رفت ولی هیچ گاه به کلی از بین نرفتند.

حالا می خواهیم به موضوع معرفی مدارس برتر ایران بپردازیم.

به نظر شما مدارس برتر ایران چه شاخص هایی دارند؟

آیا مدرسه تاثیر مستقیم در آینده فرزندمان دارد؟

آیا مدارس برتر ایران هوشمند هستند؟

شاخص های مدارس برتر ایران:

نکته حائز اهمیت در رابطه با بهترین مدرسه ساختار فیزیکی آن مدرسه می باشد. مثلا چگونه طراحی شده است، از چه رنگ های استفاده شده، وجود زمینی مناسب برای فعالیت و بازی کودکان در مدرسه، کلاس ها و نیمکت مناسب با سنین دانش آموزان، مجهز به سیستم های گرمایشی و سرمایش و…

همچنین موقعیت مکانی مدرسه باید مناسب باشد که دسترسی به تمامی امکانت رفاهی برای دانش آموزان فراهم شود.

مدیریت مدرسه:

مدیریت بهترین مدارس اینگونه است که، یک تعامل خوب و سازگار با دانش آموزان و اولیاء، کادر مدرسه و آموزش و پرورش ایجاد کند. مثلا مدارس برتر تهران وبلاگ ها و وبسایت های رو با شعار های مناسب برای مدرسه طراحی کردند تا تعامل مدرسه با جامعه هدفشان برقرار شود همچنین از توانایی تمام افراد استفاده کافی و درست را داشته باشد.

یک مدیر موفق باید بتواند رضایت تمام دانش آموزان و اولیاء را جلب کرده و از نظرات آنان برای بهبود مدرسه استفاده کند.

مدیریت مدارس برتر ایران باید دارای کادری مجرب و خوش برخورد بوده تا بتوانند کودکانی با سواد و مثمر ثمر برای جامعه تربیت کنند.

کارکنان مدرسه:

کارکنان بهترین مدارس ایران باید افرادی با سابقه کار بالا بوده و همچنین شایستگی لازم را داشته باشند.با نرم افزار ها و متد روز آشنا بوده و در زمینه آموزش از آن ها استفاده کنند.

ظاهری آراسته داشته و منظم داشته تا بتوانند الگوی مناسبی برای کودکان باشند.دلسوز بوده و اگر خطای از سوی دانش آموز رخ داد با آرامش به او تذکر داده و راه درست را به کودک نشان دهد.همچنین باید بتواند همکاری خوبی با مدیر مدرسه و اولیاء داشته باشد.

برنامه و فعالیت های مدرسه:

مدارس برتر ایران دارای یک فوق برنامه به جزء تقویم آموزشی سالیانه هستند.که هدف از این آموزش ها ارتقاء سواد اجتماعی و مهارت آموزی به دانش آموزان می باشد. برای مثال بهترین دبستان های تهران برای کودکان کلاس های زبان و نحوه ی استفاده از کامپیوتر، همچنین برنامه های از قبیل محافظت از محیط زیست و زمین(اردو پاکسازی محیط زیست از زباله) و اردوهای علمی (کار با وسایل آزمایشگاه ،بازدید از شرکت های مختلف و …) را برنامه ریزی می کند.

بهترین دبیرستان های ایران برای دانش آموزان کلاس و آزمون های آزمایشی کنکور برگزار کرده و نحوه ی تست زنی و مطالعه درست کنکور را به آنان آموزش می دهند تا افتخار آفرینان آن مدرسه شوند.

به طبع هر مدرسه ای بنا بر سیاست های که دارد برنامه ای متفاوت ارائه می دهد.

مدارس هوشمند:

مدارس برتر ایران هوشمند هستند.زیرا عقیده دارند که آموزش بعد از مدرسه متوقف نشود و دانش آموز در خانه هم به معلم و کلاس های آنلاین و پرسش پاسخ درسترسی داشته باشد. در ضمن اولیا به تمامی فعالیت های کودک خود در مدرسه نظارت کرده و ارتباطی موثر با کادر مدرسه ایجاد کند.

بطور مثال در شراط خاصی که ممکن است مدارس تعطیل شود، مدرسه هوشمند با قدرت به آموزش پرداخته و تحصیل ادامه می یابد. تمام کلاس ها بصورت آنلاین و مجازی در دسترس دانش آموزان قرار می گیرد.این موارد باعث می شود تا رتبه مدرسه در کشور یا شهربرتر شود.

یک مدرسه برتر باید بتواند ارتباط موثر و کارآمد با سایر موسسات را نیز برقرارکرده و از تجربیات  و روش های آنان بهره کامل ببرد.

خدمات مشاوره:

یکی دیگر از ویژگی های یک مدارس برتر خدمات مشاوره است.وجود کارشناسان مشاوره و روانشناسان برای هر مدرسه ای الزامی است تا بتوانند به مشکلات دانش آموزان رسیدگی کنند.این مشاوه ها میتوانند در زمینه تحصیل و اخلاقی باشند.

یک مشاوره تحصیلی در زمینه پیشرفت تحصیلی دانش آموز فعالیت می کند و یک روانشناس جهت مشکلات روحی دانش آموز مانند استرس و اضطراب پیش از امتحان رسیدگی می کند. همچنین خدمات مشاوره باید برای اولیا نیز برگزار شود تا نحوه ی برخورد درست با فرزندان و کاهش تنش های خود  و دانش آموز و بطور کلی مهارت زندگی همراه باشد.

پس نتیجه می گیریم که بهترین مدرسه باید دارای ویژگی های زیر باشد:

۱-فضای مناسب

۲-مدیریت درست

۳-کادر مجرب

۴-ابزار آموزشی مناسب

۵-موقعیت مکانی مناسب

۶-برنامه ریزی دقیق

۷-دارای سیستم هوشمند

۸-خدمات مشاوره

کلام آخر:

ما باید در انتخاب بهترین مدرسه برای فرزند خود کوشا باشیم چراکه شخصیت کودک و آینده تحصیلی و شغلی آن در مدرسه شکل می گیرد پس لازم است تا مدرسه ای  را برای تحصیل برگزینیم که بهترین باشد و تمام ویژگی های برترین بودن را دارا باشد.

نظر خود را بگذار


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *