مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند:

ما در مقاله قبل راجب بهترین مدرسه صحبت کردیم. در این بخش می خواهیم یک مدرسه هوشمند را توصیف کنیم، و ابعاد مختلف آن را مورد بحث قرار دهیم. چرا که امروزه یکی از دلایلی که یک مدرسه می تواند موفق باشد بحث هوشمند بودن آن است. *به نظر شما یک مدرسه هوشمند تنها نیاز به سخت افزار دارد؟آیا فقط سخت افزار برای این کار کافی است؟ *یک مدرسه هوشمند چه شاخص هایی دارد؟ *آیا مدرسه هوشمند تاثیری در روند پیشرفت فرزند ما خواهد گذاشت؟ *چرا باید یک مدرسه هوشمند باشد؟ و…

*فواید یک مدرسه هوشمند:

مدرسه هوشمند، مدرسه ای است که نیاز به سخت افزار های مانند: برد هوشمند، ویدیو پروژکتور، قلم هوشمند، و… دارد. اما تنها این موارد کافی نمی باشد زیرا باید نرم افزار های مرطبت برای آموزش به دانش آموزان تهیه کند و همچنین در نحوه ی استفاده از این سخت افزار و رفع مشکلات احتمالی آگاهی لازم را داشته باشد.

*آموزش از راه دور

یک مدرسه هوشمند تنها محدود به ساعت های مدرسه نیست و دانش آموز در هر ساعتی در خانه می تواند با استفاده از یک کامپیوتر یا لپتاپ از فواید و آموزش های دور آن بهره ببرند. مثل زمانی که بنا به دلایلی حال فرزند ما خوب نیست و نمی تواند به مدرسه برود پس می تواند از راه دور از ویدیو های آموزشی مدرسه استفاده کند و یا در آزمون های آنلاین شرکت کند تا از تحصیل جا نماند.  
 

*حضور و غیاب آنلاین

از فواید دیگر مدرسه هوشمند حضور و غیاب آنلاین می باشد. که این کار علاوه بر جلوگیری از مصرف کاغذ می تواند این امکان را برای اولیاء ایحاد کند تا از حضور فرزند خود در داخل مدرسه مطمئن شوند. یا اگر دانش آموز غیبتی موجه دارد اولیا می تواند شرح حال بنویسد و دیگر نیازی به مراجعه و توجیه در مدرسه ندارند.  

*کارنامه و نمودار پیشرفت تحصیلی

نکته بعدی مدرسه هوشمند، بحث کارنامه ها و نمودار پیشرفت تحصیلی دانش آموزان است. در حال حاضر اولیاء به دلیل مشغله زیاد و همچنین شاغل بودن، و نبود زمان کافی نمی توانند برای آگاهی از روند پیشرفت فرزند خود به مدرسه مراجعه کنند.     یک مدرسه هوشمند، این امکان را برای اولیاء فراهم می کند تا به صورت آنلاین از روند پیشرفت، کارنامه و تکالیف فرزند خود آگاهی کامل بدست آورند. که این کار علاوه بر رضایت اولیاء، عملکرد کادر مدرسه را نیز بهبود میبخشد و مراجعه در مدرسه کاهش می دهد.  

*سیستم مدیریت شهریه

در مورد بحث مالی و پرداخت شهریه نیز مدرسه هوشمند می تواند به صورت الکترونیکی و بدون خطا این کار را انجام دهد. و لیست دقیقی از پرداختی ها و موعد چک ها را نیز در اختیار اولیاء و مسئول مالی مدرسه قرار دهد.

 

 چرا یک مدرسه هوشمند موجب بهبود فرآیند مدرسه می شود و کار را تسهیل می بخشد؟

زیرا تمام اطلاعات و داده های دانش آموزان، معلمان و کادر مدرسه در یک شبکه و سامانه ثبت شده و باعث یکپارچگی و نظم خاصی در بانک اطلاعاتی مدرسه می شود، که این کار هزینه های مدرسه از جمله تشکیل پرونده دانش آموزان و بایگانی و نگهداری آنان را به حداقل می رساند. از طرفی دیگر این امکان برای مدرسه هوشمند به وجود می آید تا اطلاعات تحصیلی دانش آموزان خود را  تا سالیان دور در سیستم خود محفوظ نگه دارد. همچنین دسترسی مدیر مدرسه به اطلاعات آسان تر بوده و باعث سرعت بخشیدن در امور روزمره شده و   به نوآوری  و خلق ایده های جدید کارکنان در چرخه  همیشگی و یکنواخت مدرسه کمک کند.  

 چرا باید یک مدرسه هوشمند باشد؟

در این بخش با یک مثال ساده دلیل این امر را توضیح خواهیم داد. همانطور که می دانید در نیم سال تحصیلی ۹۸-۹۹ ما درگیر بیماری کرونا شدیم که باعث تعطیلی مدارس در تمامی مقاطع تحصیلی شد. حال مدارسی که هوشمند نیستند و دسترسی به دانش آموزان امکان پذیر نیست، برای آموزش و یادگیری دانش آموزان چه کاری می توانند انجام دهند؟ عملا هیچی! زیرا تمام اطلاعات دانش آموزان در مدرسه ای که تعطیل شده است وجود دارد و کادر مدرسه هیچ دسترسی و ارتباطی با اولیاء و دانش آموزان ندارند که این امر اثرات جبران ناپذیری را در روند تحصیلی دانش آموز خواهد گذاشت.  
  حال یک مدرسه هوشمند در این بحران می تواند طبق اطلاعاتی که در وب سایت یا اپلیکیشن خود دارد به راحتی با اولیاء و دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و از راه دور تمامی تکالیف و درس های مربوط را ارائه داده و آنان را همچنان در چرخه تحصیل نگه  دارد. و به عبارتی هر خانه یک مدرسه می شود. پس یک مدرسه هوشمند می تواند حتی در این قبیل شرایط  نیز رضایت اولیاء و انتظارات دانش آموز خود را بر طرف و باعث پیشرفت و شکوفایی شود. امیدواریم این مقاله مفهوم کلی یک مدرسه هوشمند را برای شما همراهان عزیز شرح داده و مثمر ثمر واقع شده باشد.