راهکار های ساخت مدرسه غیر حضوری و اینترنتی

در وضعیت حال حاضر بخاطر اتفاقات ناگواری که داشتیم ، تعطیلات بسیار زیادی در مدارس و آموزش کشور داشته ایم .

خوب ما نگران وضعیت سلامت جامعه هستیم و در کنار آن زندگی روتین مردم نیز به شدت آسیب دیده است .

نگرانی عمیقی در مورد آموزش ، بدلیل تعطیلی های گسترده بوجود آمده است و سال تحصیلی ۹۸-۹۹ عموما وارد یک خطر جدی قرار گرفته است.

همانطور که مستحضر هستید ، تعداد روزهای تحصیلی در ایران نسبت به سایر کشورها عموما اعداد پایینتری دارد، مثلا در کنار  کانادا ۱۸۳ روز ، استرلیا ۱۹۷ روز ، مقاطع ابتدایی اندونزی ۲۵۱ روز ، ژاپن ۲۰۰ روز ،انگلیس ۱۸۹ روز ، ایران تعداد روز پایین تری دارد .

ما در ایران که حدودا ۱۳۳ روز مدرسه داریم که متاسفانه در کنار روز های کمتر ، ساعت تحصیلی روزانه ی ما هم به نسبت سایر کشورها کمتر هست و در بعضی از پایه ها تعداد دروس اجباری نیز بیشتر است .

حالا ما با فرض همین ساعت محدود در آموزش نسبت به سایر کشور ها ، بخش عمده ای از روزهای آموزشی را بدلیل تعطیلات گسترده از دست داده ایم و به طور جدی وارد یک بحران آموزشی شدیم

حالا با همه ی این تفاسیر راهکار ما چیست ؟

راهکار ما می تواند به دو سمت کاملا متفاوت جهت داده شود
۱ – راهکار نخست این است که تعطیلی مدارس و تعداد روز پایین آموزشی را بپذیریم و به صورت عمومی چند ویدیو در شبکه های اجتماعی ارسال کنیم که عموما با پذیرفتن تعطیلی مدرسه مغایرتی ندارد .

۲ – یا اینکه به قول پروفسور ویلیام گلسر ، نویسنده ی کتاب تئوری انتخاب ، انتخاب کنیم که تعطیلی ها برای ما میتواند یک فرصت باشد که یادگیری دانش آموزان و دانش پژوهان را تقویم کنیم و یا اینکه بتوانیم باعث جهش کیفیت آموزش در مدارسمان شویم .
اگر این تعطیلی را به عنوان یک فرصت برای یادگیری بپذیریم ، مطمئنا می تواند نتایج متفاوتی داشته باشد .

در این پست در این باره صحبت خواهیم کرد که قرار هست مدرسه را به صورت متفاوت اداره کنیم .

یعنی به نوعی آموزش غیرحضوری

آموزشی الکترونیکی آموزشی هست که می تواند تعامل دوطرفه موفقی را ارائه دهد ، دانش آموز و دانشجو در چنین دوره آموزشی باید قدرت انتخاب همزمان و غیر همزمان محتواهای ارائه شده در محیط مدرسه را داشته باشند

یعنی بتوانند به صورت دو طرفه عیر حضوری و همزمان ارتباط کلامی ، تصویری و ویدیویی داشته باشند و همچنین به صورت غیرهمزمان هم این امکان وجود داشته باشد .

برای آموزش غیر حضوری باید تاریخچه آن در جهان را بررسی کنیم . آیا آموزش غیر حضوری ، آموزش نوپاست .

در لیست زیر مسیر ورود آموزش های غیر حضوری در دنیا را بررسی کوتاهی خواهیم کرد .

 1. کشورهای اروپایی دوره های آموزشی را قبل از سال ۱۸۴۰ به صورت جزوه های خلاصه شده و از طریق پست کردن انجام می دادند ، یعنی حدود ۲۰۰ سال پیش ، آموزش غیرحضوری در اروپا وجود داشته است .
 2. اولین دوره آموزشی از راه دور دانشگاهی در آمریکا که در سال ۱۸۹۲ تأسیس شد متکی بر اداره پست انجام می شد که در اواسط قرن بیستم برنامه های آموزشی متنوعی نیز وجود داشت .
 3. مجوز اولین رادیوی آموزشی دانشگاهی در سال ۱۹۲۱ صادر شد که اولین پایه شکل گیری آموزش الکترونیکی محسوب می گردد ، نزدیک به  100 سال پیش به صورت رادیویی ، آ»وزش الکترونیکی صورت می گرفته است .
 4. در سال ۱۹۶۰با تکامل و پیشرفت رسانه ها ، تکنولوژی آموزش از راه دور نیز دچار تغییری شد به جای تکیه بر سیستم پستی ، با استفاده ترکیبی از ابزار چند رسانه ای ، مالتی مدیا و ساختارهای اداری برای پشتیبانی آموزش از دانشجویان صورت پذیرفت .
 5. در سال ۱۹۸۰ پخش تلویزیونی با ظهور ماهواره کلا تغییر یافت و موجب تحول در آموزش الکترونیکی شد.
 6. با ظهور اینترنت اولین دروس دوره کارشناسی به صورت آنلاین توسط انستیتوی فناوری نیوجرسی در سال ۱۹۸۴ با ارائه دروس دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در رشته های مهندسی و اعطای مدارک تحصیلی به دانشجویان افتتاح گردید.
 7. اولین آموزش آنلاین ها توسط دانشگاه فونیکس در سال  1989 ارائه گردید و دانشگاه مجازی کالیفرنیا با ائتلاف ۱۰۰ دانشکده و با ارائه بیش از ۱۵۵۰ درس مختلف شروع به کار کرد ، علاوه بر محتوای چاپ شده ، برنامه های صوتی، تصویری و ماهواره ای، اینترنت و لوح فشرده این قابلیت را دارند که به عنوان بزرگترین رسانه برای آموزش از راه دور ، غیر حضوری مطرح گردند.
 8. می توان گفت که به صورت حرفه ای از سال ۱۹۸۹ یعنی بیش از ۳۱ سال پیش به صورت جدی ، در کشور های توسعه یافته آموزش الکترونیکی یا از راه دور یا مجازی یا اینترنتی یا به نوعی غیر حضوری شروع شده است  . همچون هوشمندسازی مدارس که سال ها قبل به بهره برداری رسیده است .
 1. چرا آموزش و مدرسه هوشمند ها به  سمت آموزش غیرحضوری و وبینار رفتند ؟
 1. چون هدف واقعی انتقال آموزش و یادگیری ، کاربردی کردن آموزش بود که هر ابزاری که به این اهداف کمک نماید ، استفاده می شود .
 2. بررسی های نشان داد که در آموزش های حضوری بین ۴۰ الی ۶۰ در صد زمان دانش آموزان در مدارس صرف رفت و آمد و کارهای غیر آموزشی می گردد که در آموزش الکترونیکی این قسمت کاملا بهینه شده است .
 3. فرصت مطالعه مجدد ، پرسشگری مجدد به دانش آموزان امکانی هست که در سیستم غیرحضوری به راحتی وجود دارد .

در ایران :

 • در سال های پایانی دهه ۷۰ شروع آهسته ورود به آموزش الکترونیکی و اینترنتی در ایران شروع شد .
 • حالا چرا راه دوم را پیشنهاد کرده ایم ؟

ما در روزهای عادی سال همیشه از مشکلات صحبت می کردیم ،  مشکل این را داشتیم که زمان و فرصت کافی برای عموم افراد برای مطالعه وجود ندارد .

الان فرصت افراد مختلف ، دانش آموزان و دانشجویان به دلیل ماندن در خانه ، زیاد است و اگر درست برنامه ریزی کنیم ، میتوانیم به هدفمان برسیم .

دانش آموزان و دانش پژوهان بدلیل اینکه دور از خانه هستند ، زمانی محدودی برای یادگیری آموزش دارند ، ولی حالا بر عکس

چون الان تنها راه نجات کشور ، خانه ماندن هست و چه دلیل بهتر که از این زمان بوجود آمده برای آموزش و یادگیری استفاده کنیم  .

نتیجه گیری و پیشنهاد ما چیست ؟

ما سعی کردیم در گروهی که هدفش ارتقای مدارس و مراکز آموزشی هست کمک کنیم تا بتوانیم با یک سری راهکار امکان ساخت فرصت توسط شما برای یادگیری داشته باشیم.

اینطور نیست که ما فرصت بسازیم ، ما راهکار می دهیم

ولی ساخت  فرصت با شماست ، این فرصت را شما می سازید و به عنوان یک هدیه به دانش آموزان و اولیای مدرسه تان می دهید .

چهار روش برای ساخت یک مدرسه آنلاین واقعی :

الف – آموزش آنلاین دو طرفه از طریق نرم افزار مدرسه

ب – ساخت یک راه ارتباطی برای برقراری فرد به فرد با معلمین

ج – ضبط محتوای ویدیویی دروس  و فرستادن برای دانش آموزان

د -و ایجاد مسیر دادن به پژوهش محور کردن دانش آموز

نکته مهم :

شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها  فقط یک کار موقت برای اطلاع رسانی هستند ، شما باید یک مدرسه آنلاین واقعی که هر چهار ویژگی بالا را داشته باشد ، ایجاد نمایید  .

وقتی در مورد اپلیکیشن مدرسه صحبت می کنیم ، به ویژگی های عمیق یک سیستم در کاربری ساده و همه گیر بودن آن می پردازیم .

مهمترین ویژگی برای ساخت یک مدرسه آنلاین ، جامع و یکپارچه بودن تعامل های آفلاین ، آنلاین و پرسش و پاسخ های همزمان و غیرهمزمان هست .

باید تمامی نیاز ها در زمانی که مدرسه غیرحضوری می شود ، در یک بستر قرار گیرد .

برای مشاوره و راه اندازی سریع با شماره ۰۹۱۲۳۱۸۱۰۸ ، ۰۹۱۲۸۱۶۴۳۶۷ تماس بگیرید.

امیدوارم در وضعیت حال حاضر، مدرسه آنلاین قوی بسازید.