بهترین دبیرستان

مقدمه:

بسیاری از دانش آموزان زمانی که به مقطع تحصیلی دبیرستان می رسند دائما در حال تحقیق هستند تا بهترین دبیرستان کجاست و چه ویژگی هایی دارد؟

 آیا رشته تحصیلی مورد علاقه من را دارد یا خیر؟

 آیا  آیا می تواند من را در قبول شدن یک دانشگاه خوب و رشته مناسب یاری کند یا خیر؟

آیا کادر مدرسه به اندازه کافی حرفه ای و با سابقه هستند؟

 و….

در مقالات قبلی بصورت کلی راجب انتخاب بهترین مدرسه صحبت کردیم و نکاتی عنوان شد. اما در اینجا قصد داریم بطور اختصاصی راجب بهترین دبیرستان صحبت کنیم .

سال های دبیرستان، سال های مهمی است چراکه دانش آموز در حال آماده شدن برای شرکت در یک ماراتن علمی(کنکور) می باشد و عوامل متعددی دست به دست هم خواهند داد تا یک دانش آموز به درجه بالایی از آمادگی برسد. در بخش بعدی چند مورد را با هم بررسی می کنیم.

*انتخاب بهترین دبیرستان:

اولین و مهمترین گام، انتخاب بهترین مدرسه و بهترین دبیرستان است. چراکه یک مدرسه خوب با برنامه های دقیق و منظمی که در آموزش دارد می تواند مسیر را برای دانش آموز هموار سازد.

بهترین دبیرستان، معلمان باسابقه و باتجربه ای را داراست، که در برنامه های درسی، آموزش و یادگیری کمک مناسبی برای دانش آموز هستند و بهترین مدرسه دارای مشاوران تحصیلی حرفه ای می باشند که می توانند با برنامه ریزی های دقیق و مشاوره های درست در مورد نحوه مطالعه و ساماندهی مطالب به نوجوان کمک کنند.

بهترین مدارس ایران دارای سامانه هوشمند و مدرسه آنلاین هستند و اولیاء می توانند به طور کامل آموزش و فعالیت های دانش آموز خود را در منزل کنترل و پیگیری کنند. همچنین دانش آموز می تواند زمانی که در منزل است  از آزمون و آموزش های آنلاین استفاده کند.

بهترین مدرسه علاوه بر تدریس کتاب های آموزشی، ساعاتی را به فوق برنامه پرداخته و با دانش آموز نحوه تست زدن و آموزش کتاب های کمک درسی می پردازد.

*نحوه تست زدن در کنکور

  شیوه تست زدن در کنکور و تکنیک های آن یکی از مسائل حائز اهمیت می باشد که در مقاله ای جدا به این موضوع خواهیم پرداخت.

یکی از مسائلی که دانش آموز باید به آن توجه داشته باشد ، درست خواندن صورت سوال می باشد بطور مثال دانش آموز به دلیل اضطراب و در جلسه کنکور افعال منفی را مثبت خوانده و گزینه اشتباه را انتخاب میکند.

و نکته حائز اهمیت دوم  مدیریت زمان است یعنی اینکه دانش آموز تا چه حد می تواند در انتخاب گزینه صحیح سریع بوده و از چه تکنیک هایی برای حذف گزینه های غلط بهره می برد و در آخر از زمان ذخیره شده برای حل سوالات مشکل و چالشی استفاده کند.

*محیط مطالعه دانش آموز

بهترین دبیرستان می تواند اولیا را راهنمایی کند که در منزل چه شرایطی را برای دانش آموز فراهم کند که آموزش و مطالعه آنان در منزل کم نشود. زیرا تعدادی از دانش آموزان وقتی در منزل هستند به دلیل محیط اطراف و عوامل دیگر تمرکز مناسب برای مطالعه را ندارند، یا امکانات کافی مانند: میز مطالعه مناسب، چراغ مطالعه، کتاب های کمک درسی و … در دسترس ندارند. این موارد  سبب می شود تا دانش آموز طبق برنامه مطالعاتی خود پیش نرود و دچار استرس و اضطراب شود..

اما هم دانش آموز و هم اولیاء باید به این نکته توجه کنند که همه چی در کنکور خلاصه نمی شود و عدم موفقیت در این آزمون به منزله توقف زندگی و رویا یا اهدافمان نیست،

و می توانیم بازهم تلاش کنیم یا به دنبال علایق و استعدادهای که داریم برویم.

بطور مثال دانش آموزان باید در حین تحصیل حداقل با سایر رشته ها و کسب و کار ها آشنا شوند و سعی کنند که اطلاعات کافی درباره آنها را بدست آورند و مهارت کسب کنند.

 مدارس برتر ایران سعی می کنند مهارت آموزی انجام دهند و در طول سال تحصیلی ساعاتی را صرف آشنایی با رشته های مختلف و توانمند ساختن نوجوانان می کنند. چرا که همه چیز در رشته پزشکی و مهندسی خلاصه نشده و کارهای زیادی در دنیا به وجود شما نیازمند هستند.

چه بسا در این آشنایی ها در رشته ای استعداد داشته و به آن علاقه من شوید.

پس مسئله مهارت آموزی نیز  بسیار مهم است چراکه تمام دانش آموزان موفق به قبولی در کنکور نمی شوند پس باید مهارت لازم برای شروع کسب و کار خودشان را داشته باشند و بتوانند از این طریق آینده خودشان را تضمین کنند.

پس انتخاب بهترین مدرسه و بهترین دبیرستان نه تنها در آینده تحصیلی ما تاثیر دارد بلکه در آینده شغلی و مهارتی ما نیز میتواند تاثیر گذار باشد.

توصیه می شود برای انتخاب بهترین دبیرستان تمام ویژگی ها وفیلتر های مناسب را در نظر بگیرید و امیدواریم در نهایت انتخاب درستی را انجام دهید.

مقاله را با این جمله از آنتونی رابینز به پایان می رسانم:

هریک از ما در زندگی، حق گزینش داریم و می‌توانیم اندیشه‌ها و احساسات خود را برگزینیم. چنانچه آگاهانه به گزینش نپردازیم، بهای آن را خواهیم پرداخت.

باتشکر از همراهی همیشگی شما