بهترین مدرسه ایران

 

مقدمه:

در ایران هزاران مدرسه دولتی و غیر دولتی مشغول آموزش و تعلیم و تربیت دانش آموزان هستند که در این بین معدود مدارسی توانسته اند بهترین مدرسه باشند. در گذشته بهترین مدارس ایران به شدت محدود بود و اگر مدرسه ای فقط تخته سیاه یا نیمکت داشت جز بهترین مدارس ایران قرار می گرفت. در این مقاله ما ویژگی های مدارس از گذشته تا به امروز را عنوان می کنیم.

 

بهترین مدرسه ایران در گذشته:

درگذشته تعداد زیادی از دانش آموزان در یک کلاس درس می نشستند و معلم زمان کافی برای رسیدگی و رفع مشکل همه دانش آموزان نداشت. مدارس از امکانات خوبی برخوردار نبود و دانش آموزان با مشقت های زیادی به تحصیل می پرداختند. بهترین مدرسه ایران در آن زمان مختص به فرزندان افراد بلند پایه کشوری بود و افراد معمولی توان ثبت نام فرزندانشان را در این مدارس نداشتند.

بهترین مدرسه ایران معمولا در شهر های بزرگ کشور بود و امکان حضور بسیاری از دانش آموزان به دلیل مسافت در آنجا وجود نداشت. تحصیل همراه با تنبیه بود و دانش آموزان بخاطر هر خطا یا عدم یادگیری به شدت تنبیه می شدند. و گاهی منجر به اخراج دانش آموز از مدرسه نیز می شد.

دانش آموران از محیط مدرسه و مدیر و معلمان واهمه داشتند و تعدادی نیز ترک تحصیل می کردند.

 

 

 

بهترین مدرسه ایران  امروزه:

بهترین مدرسه ایران در زمان حال مدرسه ای است که همراه با تکنولوژی و روش های نوین آموزشی یاشد. باید بتواند یک فضای  تعاملی و دوستانه دو طرفه بین مدرسه و والدین، بین دانش آموز و مدرسه برقرار کند. باید اعتماد مخاطب خود را جلب کرده و بطور مستمر ایده و خلاقیت داشته باشد. منظور از ایده و خلاقیت این است که برای دانش آموزان بتواند در کنار تحصیل امکاناتی را فراهم کند تا دانش آموزان مهارت مورد نیازشان را برای زندگی بهتر کسب کنند و تجربه های جدید داشته باشند.

 

بهترین مدرسه ایران باید بهترین معلمان را برای آموزش دانش آموزان انتخاب کند. معلمانی خوش اخلاق و درعین حال کاربلد تا یک ارتباط خوب با دانش آموزان برقرارکنند و با زبان ساده تر مفاهیم را به آنها انتقال دهند. آنان را به درستی برای مقاطع بالاتر و کنکور آماده کنند.

 

یک معلم باید با استفاده از روش های نوین آموزش با دانش آموزان همراه شود وکار با کامپیوتر ، نرم افزار های موجود در حوزه آموزش آشنا باشد و همزمان با تکنولوژی حرکت کند. این کار هم خلاقیت معلم را ارتقاء داده و می تواند با استفاده از نرم افزار هایی که موجود است مفاهیم یا مباحث را به آسانی به دانش آموز، آموزش دهد.

 

بطور مثال نرم افزار google earth: به وسیله این نرم افزار می توانید بطور رایگان و آنلاین تمام مناطق دنیا را ببینید و اطلاعات کسب کنید. بهترین مدرسه می تواند به وسیله سخت افزار هایی مانند لپتاپ و ویدیو پرژکتور برای دانش آموزانی که درس جغرافیا دارند این بستر را فراهم کند تا مناطق و جاهای دیدنی را بصورت مجازی ببیند و در ذهنشان ماندگار شود.

بهترین مدرسه ایران می تواند کادر اداری استخدام کند که به جای انجام تمام فعالیت ها بصورت دستی به وسیله چندین نرم افزار کارهای روزمره خود را  سرعت ببخشند و برای دانش آموزان بیشتر وقت بگذارند و سطح کیفیت آموزشی خود را بالا ببرند.

 

 

بهترین مدارس ایران باید در کنار آموزش به ورزش و سلامت دانش آموزان نیز توجه کند این چنین که ساعات تفریح دانش آموز را طوری برنامه ریزی کنند تا دانش آموزان بتواند به وسیله وسایل ورزشی ساعات خوشی داشته باشند و همینطور در زمینه تغذیه بتواند غذای گرم برای بچه ها تهیه کنند و سعی بر این باشد تا جای غذاهای آماده و فست فود، غذای های خانگی در اختیار دانش آموزان قرار دهد.

بهترین مدرسه ایران نباید کارهای تعمیرات خود را در ساعات آموزشی انجام دهد و باعث اذیت دانش آموزان شود. کارای از قبیل رنگ آمیزی، تعمیرات شوفاژ یا حیاط سازی و …

بهترین زمان برای آماده سازی مدرسه در زمان تابستان و تعطیلات دانش آموزان است. یک مدرسه باید قبل از شروع سال تحصیلی تمام برنامه ریزی ها رو انجام دهد و خود را آماده کند.

 

بهترین مدارس ایران نباید برای دانش آموزان استرس ایجاد کند و آنان را از تحصیل و مدرسه دلزده کند . دانش آموز باید در مدرسه احساس امنیت و آرامش داشته باشد و برای آمدن به مدرسه همیشه شوق داشته و مدرسه برایشان لذت بخش باشد .

بهترین مدرسه باید فضای مناسب با سنین دانش آموزان داشته باشد و از رنگ ها و طراحی های استفاده کند تا دانش آموز را جذب کند .

بهترین مدرسه ایران باید دارای سایت، اپلیکیشن هوشمندسازی مدارس باشد تا ارتباط مدرسه با دانش آموز بطور مداوم برقرار بود و کارها را سرعت بخشد. کارهای مانند ارسال تکالیف، پرداخت شهریه، ثبت نام، رفع اشکال دانش آموزان در ساعاتی که در مدرسه حضور ندارند و …

 

کلام آخر

 

از گذشته تا به امروز ما شاهد تغییراتی در مدارس و نحوه آموزش بودیم امروزه با تغییرات مثبی که انجام گرفته سطح رضایت اولیا و دانش آموز نیز بیشتر شده و اولیاء به دنبال بهترین مدرسه برای فرزندشان هستند. مدارسی که تمام ویژگی های که در متن عنوان شد را در بربگیرند و فرزندانشان در محیطی امن و هوشمند تحصیل کنند. امید است تمام مدارس ایران به بهترین مدرسه ایران تبدیل شوند.